Najpopularniejsze aktualności:
Uroczystość pod hasłem nasze małe „Święto chleba”.
W środę 9 września 2015r. w Domu Pomocy Społecznej w GlinikuDolnym został już po raz trzeci zorganizowany dzień pod hasłem nasze małe„Święto chleba”. W tym roku uroczystość ta została połączona z otwarciemzaadaptowanej części obiektu zrealizowanej w ramach projektu SzwajcarskoPolskiego Programu Współpracy.
Przedsięwzięcie to jak co roku miało za zadanie podkreślić ogromną rolęchleba w życiu każdego człowieka i potrzebę jego poszanowania.
Na uroczystość zostalizaproszeni przedstawiciele władz różnych szczebli, wojewódzkich, powiatowych,mieszkańcy zaprzyjaźnionych DPS, ŚDS, WTZ wraz ze swoimi dyrektorami,przedstawiciele instytucji lokalnych, którzy zawsze w potrzebie służą nampomocą oraz sponsorzy, bez których zorganizowanie imprezy w takim wymiarzebyłoby niemożliwe.
Po uroczystym powitaniu przybyłych gości przez Panią Dyrektor AnnęPasaman wszyscy mogli obejrzeć przygotowaną przez Pana Edwarda Gurgacza iKrzysztofa Winiarskiego prezentację ginącego rzemiosła, m. in. szewca,bednarza, cieśli, zduna, itp.
W uświetnienie uroczystości włączyli się również mieszkańcy, którzy podokiem terapeuty i instruktora ds. kulturalno-oświatowych przygotowaliinscenizację pt. „ Bądź dawcą życia”
Ponadto wszyscy chętni mogli obejrzeć zaadaptowaną na cele mieszkalneczęść budynku.
Po wspólnym obiedziemieszkańcy zaprzyjaźnionych Domów oraz nasi podopieczni mogli wykazać sięswoimi zdolnościami artystycznymi przy konkurencji polegającej na uformowaniu zprzygotowanego ciasta chlebowego – pięknych rogali, które następnie zostałyupieczone i ocenione. Zwycięzcy zostali uhonorowani nagrodami.
Nieodłącznym elementem uroczystości była wspólna zabawa przyakompaniamencie zaprzyjaźnionego zespołu Bel Canto.
Uroczystość pod hasłem nasze małe Święto chleba
W środę 27 sierpnia 2014 r. naterenie Domu Pomocy Społecznej w Gliniku Dolnym został już po raz drugizorganizowany dzień pod hasłem nasze małe „Święto chleba”.
Pomysłodawcami i organizatoramiprzedsięwzięcia, podobnie jak w roku ubiegłymi byli dyrektor, pracownicy imieszkańcy DPS w Gliniku Dolnym.
Inicjatywa ta miała na celudocenić rolę chleba w codziennym życiu, uczyć szacunku do chleba, który jestowocem ciężkiej pracy rąk ludzkich oraz uczyć dzielenia się nim, by nigdynikomu chleba nie zabrakło.
Na uroczystość zostali zaproszeniprzedstawiciele władz różnych szczebli, m.in. Dyrektor Wydziału PolitykiSpołecznej – Pan Dariusz Tracz, Dyrektor ROPS w Rzeszowie – Pani MariolaZajdel-Ostrowska, władze powiatowe na czele z Panem Starostą Robertem Godkiem,mieszkańcy zaprzyjaźnionych DPS, ŚDS, WTZ wraz ze swoimi dyrektorami,przedstawiciele instytucji lokalnych, którzy zawsze służą nam pomocą orazsponsorzy bez których zorganizowanie imprezy w takim wymiarze byłobyniemożliwe.
Pouroczystym powitaniu przybyłych gości przez Panią Dyrektor Annę Pasaman wszyscymogli obejrzeć prezentację powstawania chleba, a później skosztowaćtradycyjnego wiejskiego chleba z najprawdziwszym, zrobionym w takcieprezentacji wiejskim masłem.
W uświetnienie uroczystościwłączyli się także nasi podopieczni, którzy wraz z pracownikami Domuprzygotowali i przedstawili inscenizację zatytułowaną „Chleb z nieba”
Po wspólnym obiedzie odbyła się konkurencja,w której udział wzięły reprezentacje zaproszonych mieszkańców. Polegała ona nauformowaniu z przygotowanego ciasta chlebków, bułek, itp. oraz ich ozdobieniu,które następnie zostały upieczone i ocenione przez jury. Zwycięzcy konkurencji zostaliuhonorowani nagrodami, zaś pozostali uczestnicy konkursu obdarowani drobnymiupominkami.
Po zakończeniu zmagańkonkursowych wszyscy bawili się do późnych godzin wieczornych przyakompaniamencie zespołu Bel Canto.
Uroczystość pod hasłem nasze małe „Święto chleba”
W czwartek 29 sierpnia 2013 roku na terenieDomu Pomocy Społecznej w Gliniku Dolnym został zorganizowany dzień pod hasłemnasze małe „Święto chleba”. Była to uroczystość szczególna, gdyż miała onapodkreślić znaczenie chleba w codziennym życiu, pokazać, że chleb „nie rośniena sklepowej półce”, ale jego powstanie wymaga pracy wielu ludzkich rąk:rolnika, młynarza, piekarza…
Na uroczystośćzostali zaproszeni przedstawiciele władz różnych szczebli, w tym powiatowych naczele z Panem Starostą Robertem Godkiem, mieszkańcy zaprzyjaźnionych DPS, ŚDS, WTZ wraz ze swoimi dyrektorami,przedstawiciele instytucji lokalnych, którzy zawsze w potrzebie służą nampomocą oraz sponsorzy, bez których zorganizowanie imprezy w takim wymiarzebyłoby niemożliwe.
Po uroczystympowitaniu wszystkich przybyłych gości przez Panią Dyrektor Annę Pasaman przenieśliśmysię na „pole dawnej wsi”. Pan Krzysztof Winiarski opowiedział historię narodzinchleba, podczas której Pan Edward Gurgacz z zespołem przedstawił prezentację jak w pocie czoła gospodarze sieją, zbierają,młócą, a potem z ziarna robią mąkę i wypiekają chleb. Można było z bliskaobejrzeć narzędzia i urządzenia rolnicze, które były niezbędne do tego, aby zziarenka powstał bochenek chleba. Każdy z uczestników mógł własnoręczniespróbować popracować na takich przyrządach i przekonać się, że:
„nawet gdy coś łatwo przychodzi, bez naszejpomocy powstaje,
mimo, iż uważamy, że to takieproste, to tak nam się tylko wydaje.”
Ponadto wszyscy chętni mogli skosztować upieczonego wprawdziwym piecu chleba z najprawdziwszym zrobionym w trakcie prezentacjiwiejskim masłem.
Po wspólnymobiedzie miała miejsce dalsza część uroczystości, m. in. konkurencja przygotowanadla przybyłych mieszkańców oraz naszych podopiecznych. Ich zadaniem byłouformowanie z przygotowanego wcześniej ciasta warkoczy chlebowych, którenastępnie zostały upieczone i poddane ocenie przez „profesjonalne” jury. Wczasie, gdy warkocze chlebowe w piecu nabierały rumieńców i kształtówprzeprowadzono inne konkursy (przesiewanie mąki przez sito, przebieranieziaren), w których podopieczni DPS, ŚDS, WTZ mieli okazję wykazać sięsprawnością, zręcznością, szybkością oraz pomysłowością. Wszyscy zwycięzcyzostali uhonorowani nagrodami, zaś pozostałych uczestników biorących udział wkonkursach obdarowano drobnymi upominkami.
W zabawie nie pominięto także dyrektorów i sponsorów imprezy,dla których również została przygotowana konkurencja. Każdy z nich usłyszałpoczątek przysłowia, oczywiście związanego z chlebem, a jego zadaniem byłodokończenie go bądź zgodnie z pierwotnym brzmieniem, bądź w sposób przez siebiewymyślony. Wszyscy bardzo się starali dokończyć przysłowie jak najbardziejoryginalnie, ciekawie, czasami wywołując gromkie śmiechy uczestników zabawy.
Po zakończeniu zmagań konkursowych nadszedł czas na zabawęprzy akompaniamencie zespołu Bell Canto. Wszyscy uczestnicy imprezy bawili sięwyśmienicie do późnych godzin wieczornych.
Mamy nadzieję, że „Święto chleba” na stałe wpisze się w kalendarz naszychuroczystości, a dzięki hojności zacnychsponsorów za rok na twarzach podopiecznych ponownie zagości radość i uśmiech.
SPONSORZY UROCZYSTOŚCI POD HASŁEM NASZEMAŁE „ŚWIĘTO CHLEBA”
ZORGANIZOWANEJ 29 SIERPNIA 2013 R.
W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W GLINIKU DOLNYM
1. BartłomiejHess – Firma Handlowo-Usługowa Rzeszów
2. WacławDrogoń – Zakład Budowlany Frysztak
3. Wiesław Haligowski – „VENA” Strzyżów
4. PiotrJamróg – Usługi pogrzebowe Pułanki
5. JózefKlara, Franciszek Kraś – KK BUD
6. JanWnęk – PrzedsiębiorstwoWielobranżowe „Wenta” Frysztak
7. Grzegorz Piela – Firma Usługowo-Handlowa AKAR Rzeszów
8. IwonaCierplikowska, Mariusz Pelikan– NZOZ PRIMADENT Rzeszów
9. Ines -Rzeszów
10. Wacław Salamon– Diagnostyka Samochodowa Frysztak
11. Józef Boroń– Przedsiębiorstwo Usługowo-HandloweFrysztak
12. Bank Spółdzielczy wStrzyżowie
13. Ryszard Karwat – Zakład Kamieniarski „LUKS-GRANIT” Ustrobna
14. Aniela Skawińska – „MłynFrysztak” Twierdza
15. RyszardPapuga– Piekarnia Wiśniowa
16. Golden fruit – HurtowniaRolno-Spożywcza Jasło
17. Inex – Hurtownia Nabiałowo-Spożywcza Krosno
18. J. Białas, W. Lampara – JawitKrosno
19. Zakład Mięsny Nowy Żmigród
20. Alicja Jagodzińska -Firma Handlowo-Usługowa Strzyżów
Swój wkład w organizację „Świętachleba” włożyli również:
1. Joanna Czekajowska- Gminny Ośrodek Kultury Frysztak
2. KrzysztofWiniarski, Edward Gurgacz z zespołem
3. StanisławKwiatek – Sołtys wsi Glinik Dolny
4. KrystynaJedziniak – Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Gliniku Dolnym
5. StanisławMikuszewski – Cegielnia Glinik Dolny
Dziękuję wszystkim wymienionymsponsorom, a także wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób włączylisię w przygotowanie uroczystości.